Jdi na obsah Jdi na menu
 


Slovácké hody s právem

Ostrožská Lhota

23. - 24.červenec 2011

 

Hody s právem jsou ojedinělou slavností. Hody se samozřejmě konají také v jiných regionech Slovácka – Podluží, Kyjovsko, hanácké Slovácko, ale hody s právem jsou záležitostí pouze Uherskohradišťska. Právě hodový znak – právo s dalšími hodovými atributy, činí slavnost specifickou, odlišnou od jiných slavností na Slovácku.

U nás se slaví hody patronské, tzn. na svátek patrona našeho kostela sv.Jakuba 25.července. Hody s právem pořádá Slovácký krúžek Háječek každý lichý rok a termín se určuje vždy bližší neděli k tomuto svátku.

 

Zájem tančit hody je poslední dobou stále větší a počet členů hodové chasy rok od roku stoupá. Velice nás těší zájem mládeže, ale je potřeba si uvědomit, že důstojné a veselé hody nedělá množství lidí, kteří se oblečou do kroje a že ne vždy se větší počet párů rovná větší kvalitě chasy . Chasa musí hlavně umět tančit a zpívat, protože to za ni nikdo neodtančí ani neodzpívá. Platí, že jaká je chasa , takové jsou hody. Proto by v hodové chase měli být jen ti, kteří mají opravdu zájem a chtějí věnovat svůj čas tomu, aby se něco naučili.

Hodovou chasu tvoří místní mládež od ukončení základní školní docházky , mohou také přespolní, ale pouze jako druhý do páru a nemělo by se to stávat běžnou věcí.

Hodová chasa se bude scházet na nácviku hodových tanců a písniček. Je nutné pravidelně docházet na tyto zkoušky, a to i tanečníci, kteří už hody tančili, aby se od nich mohli učit ti, kteří budou tančit poprvé. Prostě hodová chasa musí být jedna velká parta.

Zde si můžete stáhnout texty k písním na hody:

Hodové pásmo

U stárků

Fotky přenášení práva 17.7.2011

          

        30.7. v 18h na Antonínku HODOVÉ DOZVUKY!!!

            (náhradní termín 5.8.)